Visste du att...

De nominerade spelen i Game Awards 2019

Välkommen Forum Nyheter De nominerade spelen i Game Awards 2019

Visar 1 inlägg (av 1 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #9598
    Gunner
    Gunner
    Forumledare

    De nominerade i Game Awards 2019

    Inte helt oväntat är Hideo Kojimas Death Stranding bland de nominerade med nio nomineringar, men finska Control är bara hacket efter med åtta.

    Game Awards 2019
    Vinnarna utses i Los Angeles den 13 december klockan 02.30 svensk tid. Nattugglor ser det live, men alla som har ett ställe att vara på dagen efter kommer hitta vinnarna här bland annat. Det är även en massa relativt ointressanta kategorier som är i tiden, men skulle nog kunna kapas för att vara ärlig.

    Game of The Year
    Control (Remedy/505 Games)
    Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
    Super Smash Bros. Ultimate (Bandai-Namco/Sora/Nintendo)
    Resident Evil 2 (Capcom/Capcom)
    Sekiro: Shadows Die Twice (From Software/Activision)
    The Outer Worlds (Obsidian/Private Division)

    Best Game Direction
    Control (Remedy/505 Games)
    Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
    Resident Evil 2 (Capcom/Capcom)
    Sekiro: Shadows Die Twice (From Software/Activision)
    Outer Wilds (Mobius Digital/Annapurna)

    Best Narrative
    A Plague Tale: Innocence (Asobo/Focus Home)
    Control (Remedy/505)
    Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
    Disco Elysium (ZA/UM)
    The Outer Worlds (Obsidian/Private Division)

    Best Art Direction
    Control (Remedy/505)
    Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
    Gris (Nomada Studio/Devolver)
    Sayonara Wild Hearts (Simogo/Annapurna)
    Sekiro: Shadows Die Twice (From Software/Activision)
    The Legend of Zelda: Link’s Awakening (Grezzo/Nintendo)

    Best Score/Music
    Cadence of Hyrule (Brace Yourself Games/Nintendo)
    Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
    Devil May Cry 5 (Capcom)
    Kingdom Hearts III (Square Enix)
    Sayonara Wild Hearts (Simogo/Annapurna)

    Best Audio Design
    Call of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward/Activision)
    Control (Remedy/505)
    Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
    Gears 5 (The Coalition/Xbox Game Studios)
    Resident Evil 2 (Capcom)
    Sekiro: Shadows Die Twice (From Software/Activision)

    Best Performance
    Ashly Burch as Parvati Holcomb, The Outer Worlds
    Courtney Hope as Jesse Faden, Control
    Laura Bailey as Kait Diaz, Gears 5
    Mads Mikkelsen as Cliff, Death Stranding
    Matthew Porretta as Dr. Casper Darling, Control
    Norman Reedus as Sam Porter Bridges, Death Stranding

    Games for Impact
    Concrete Genie (Pixelopus/SIE)
    Gris (Nomada Studio/Devolver)
    Kind Words (Popcannibal)
    Life is Strange 2 (Dontnod/Square Enix)
    Sea of Solitude (Jo-Mei Games/EA)

    Best Ongoing Game
    Apex Legends (Respawn)
    Destiny 2 (Bungie)
    Final Fantasy XIV (Square Enix)
    Fortnite (Epic Games)
    Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal/Ubisoft)

    Best Independent Game
    Baba Is You (Hempuli)
    Disco Elysium (ZA/UM)
    Katana ZERO (Askiisoft/Devoler)
    Outer Wilds (Mobius Digital/Annapurna)
    Untitled Goose Game (House House/Panic)

    Best Mobile Game
    Call of Duty: Mobile (TiMi Studios/Activision)
    GRINDSTONE (Capybara Games)
    Sayonara Wild Hearts (Simogo/Annapurna)
    Sky: Children of Light (Thatgamecompany)
    What the Golf? (Tribland)

    Best Community Support
    Apex Legends (Respawn/EA)
    Destiny 2 (Bungie)
    Final Fantasy XIV (Square Enix)
    Fortnite (Epic Games)
    Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal/Ubisoft)

    Best VR/AR Game
    Asgard’s Wrath (Sanzaru Games/Oculus Studios)
    Blood & Truth (SIE London Studio/SIE)
    Beat Saber (Beat Games)
    No Man’s Sky (Hello Games)
    Trover Saves the Universe (Squanch Games)

    Best Action Game
    Apex Legends (Respawn/EA)
    Astral Chain (Platinum Games/Nintendo)
    Call of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward/Activision)
    Devil May Cry 5 (Capcom/Capcom)
    Gears 5 (The Coalition/Xbox Game Studios)
    Metro Exodus (4A Games/Deep Silver)

    Best Action/Adventure Game
    Borderlands 3 (Gearbox/2K)
    Control (Remedy/505 Games)
    Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
    Resident Evil 2 (Capcom)
    The Legend of Zelda: Link’s Awakening (Grezzo/Nintendo)
    Sekiro: Shadows Die Twice (From Software/Activision)

    Best RPG
    Disco Elysium (ZA/UM)
    Final Fantasy XIV (Square Enix)
    Kingdom Hearts III (Square Enix)
    Monster Hunter World: Iceborne (Capcom)
    The Outer Worlds (Obsidian/Private Division)

    Best Fighting Game
    Dead or Alive 6 (Team Ninja/Koei Tecmo)
    Jump Force (Spike Chunsoft/Bandai Namco)
    Mortal Kombat 11 (NetherRealm/WBIE)
    Samurai Showdown (SNK/Athlon)
    Super Smash Bros. Ultimate (Bandai Namco/Sora/Nintendo)

    Best Family Game
    Luigi’s Mansion 3 (Next Level Games/Nintendo)
    Ring Fit Adventure (Nintendo EPD/Nintendo)
    Super Mario Maker 2 (Nintendo EPD/Nintendo)
    Super Smash Bros. Ultimate (Bandai Namco/Sora/Nintendo)
    Yoshi’s Crafted World (Good-Feel/Nintendo)

    Best Strategy Game
    Age of Wonders: Planetfall (Triumph Studios/Paradox)
    Anno 1800 (Blue Byte/Ubisoft)
    Fire Emblem: Three Houses (Intelligent Systems/Koei Tecmo/Nintendo)
    Total War: Three Kingdoms (Creative Assembly/Sega)
    Tropico 6 (Limbic Entertainment/Kalypso Media)
    Wargroove (Chucklefish)

    Best Sports/Racing Game
    Crash Team Racing Nitro-Fueled (Beenox/Activision)
    DiRT Rally 2.0 (Codemasters)
    eFootball Pro Evolution Soccer 2020 (PES Productions/Konami)
    F1 2019 (Codemasters)
    FIFA 20 (EA Sports)

    Best Multiplayer Game
    Apex Legends (Respawn/EA)
    Borderlands 3 (Gearbox/2K)
    Call of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward/Activision)
    Tetris 99 (Arika/Nintendo)
    Tom Clancy’s The Division 2 (Massive Entertainment/Ubisoft)

    Fresh Indie Game
    ZA/UM for Disco Elysium
    Nomada Studio for Gris
    DeadToast Entertainment for My Friend Pedro
    Mobius Digital for Outer Wilds
    Mega Crit for Slay the Spire
    House House for Untitled Goose Game

    Community Award
    Courage – Jack Dunlop
    Dr. Lupo – Benjamin Lupo
    Ewok – Soleil Wheeler
    Grefg – David Martínez
    Shroud – Michael Grzesiek

    Esports Awards
    Best Esports Game
    Counter-Strike: Global Offensive (Valve)
    DOTA2 (Valve)
    Fortnite (Epic Games)
    League of Legends (Riot Games)
    Overwatch (Blizzard)

    Best Esports Player
    Kyle ‘Bugha’ Giersdorf (Immortals, Fortnite)
    Lee ‘Faker’ Sang-hyeok (SK Telecom, League of Legends)
    Luka ‘Perkz’ Perkovic (G2 Esports, League of Legends)
    Oleksandr ‘S1mple’ Kostyliev (Natus Vincere, CSGO)
    Jay ‘Sinatraa’ Won (SF Shock, Overwatch)

    Best Esports Team
    Astralis (CS:GO)
    G2 Esports (LOL)
    OG (DOTA2)
    San Francisco Shock (OWL)
    Team Liquid (CS:GO)

    Best Esports Event
    2019 Overwatch League Grand Finals
    EVO 2019
    Fortnite World Cup
    IEM Katowice 2019
    League of Legends World Championship 2019
    The International 2019

    Best Esports Coach
    Eric ‘adreN’ Hoag (Team Liquid, CS:GO)
    Nu-ri ‘Cain’ Jang (Team Liquid, LOL)
    Fabian ‘GrabbZ’ Lohmann (G2 Esports, LOL)
    Kim ‘Kkoma’ Jeong-gyun (SK Telecom T1, LOL)
    Titouan ‘Sockshka’ Merloz (OG, DOTA2)
    Danny ‘Zonic’ Sørensen (Astralis, CSGO)

    Best Esports Host
    Eefje “Sjokz” Depoortere
    Alex “Machine” Richardson
    Paul “Redeye” Chaloner
    Alex “Goldenboy” Mendez
    Duan “Candice” Yu-Shuang

Visar 1 inlägg (av 1 totalt)

Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.

Ja Nej